Turbo Ne Demek?

Turbo Ne Demek?

Turbo Ne Demek?

Turbo tamiri konusunu anlamak için öncelikle "turbo ne demek" sorusunun yanıtlanması gerekmektedir. 

İçten yanmalı olan motorlarda, yanmanın daha verimli ve daha güçlü hale gelmesine olanak sağlayan mekanik bir pompadır. Bu pompalar, akışkanları bir noktadan başka bir noktaya iletmeye yardımcı olan aletlerdir. Hava akışkanını, watercooler ve İntercooler’den (esanjorler) geçirilerek emme manifolduna, daha sonra ise silindirin içine basmaya da yarayan bir alettir.

Otomobillerin performansını tamamen değiştiren turbo, aşırı besleme anlamına gelir. Otomobil motorlarının çalışmasına yardımcı olan havanın emilerek pistonlara gönderilmesi işlemini üst seviyelere taşır. Teorik olarak bir sıcak hava pompası işlemi gören turbo, atmosferik emişli olan motorlardan farklı olarak normal seviyenin üstünde hava emerek silindirlere gönderir. Böylelikle daha yüksek hava ve basınçla motorun daha fazla verimli olmasını ve daha fazla güç üretmesini sağlar.

Turbo Bakım ve Temizleme Aşamaları

Turbo tamiri için gelen turboların, her bir parçasının temizlenmesi ve bakımı için turbolar dağıtılır.

  • Turbonun dış parçaları, eksoz salyangozlarının üstünde bulunan karbonlaşmış kurumların temizliği kumlama makinesi yardımıyla yapılır. Turbonun gövde, şaft, kompresör pervanesi, emme salyangozu ve diğer parçaları ise kimyasal temizleyiciler yardımıyla kumlama makinesi ile yapılmaktadır.
  • Turbonun iç parçaları olan  burç, oring, sekman, ay yatağı ( turbo tamir takımı ) yeni ve orijinal olan parçalar ile değiştirilir.
  • Turbonun her parçası kontrol edilerek, orjinal olan ölçü değerinde olmayan parçalar değiştirilir. Her bir turbonun rotoru, (şaft ve emme pervanesi olarak )  dinamik balansı alınır ve katriç olarak toplanır.
  • Her yüksek devirli olan turboların katriçleri, MK3 ( Turbo Technics Balance Machine ) balans makinesi ile test edilir.
  • Turbo Tamiri tamamlanan turboların son kontrolleri yapıldıktan sonra conta takımları, saplama takımları ve somun takımları verilerek özenli bir şekilde paketlenir.
  • Turboların, yağ giriş ve çıkış contalarına sıvı conta sürülmez.
  • Hava emiş borularında ve hava filtresi kutusunda bulunan cıvata, somun gibi yabancı maddelerin, bitmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Eksoz manifoltunda, cıvata, somun gibi yabancı maddelerin bitmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hava filtresi ve yağ filtresi düzenli olarak değiştirilmelidir.
  • Yağ giriş ve çıkış borularının temiz olmasına ve tıkalı olmamasına dikkat edilmelidir.

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir?

Turbo arızalarının belirtileri, turbo şarj arızasına bağlı olabilir.

Bu belirtiler;

Arıza lambası  yanar.

Motor yağ eksiltir.

Aracın çekişi düşer ve yakıt sarfiyatı artar.

Giresun Turbo Tamir Merkezi olan Öztürk Turbo ile turbo tamir ve bakım işlemlerini Giresun turbo tamiri farkıyla güvenilir bir şekilde yaptırabilirsiniz.

.