Turbo Arızası Tamiri

Turbo Arızası Tamiri

Turbo Arızası Nasıl Yapılır?

Turbo arızası, hassas bir parça olmasından dolayı bakım ve tamiri için uzman firmaların tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Benzinli veya dizel araçların performansını artırmak için kullanılan turbo sistemi, birçok farklı araçta daha fazla verim ve üstün performans sağlamaktadır. Turbo sistemi bulunan motorlarda bazı arızalar oluşabilir.

Bu arızalar;

  • Düzenli olarak motor, turbo bakımının yapılmaması,
  • Yağ ve yakıt kalitesine dikkat edilmemesi,
  • Turbonun zorlanması,
  • Turbonun, kullanım ömrünü tamamlaması,

Ve daha birçok sebep, turbo sisteminde arızaya neden olmaktadır.

Herhangi bir turbo Arızası halinde, arızanın olduğunu yağ kaçırması, normal olmayan seslerin çıkarılması gibi etkenlerden anlaşılabilir.

Turbo arızası durumunda, performans düşüklüğü ve yakıt tüketiminde artış gösterilir.

Turbo Onarımı Mümkün mü?

Turbo onarımı yerine turboyu tamamen değiştirmek maliyetli bir işlemdir. Bu nedenle turbo arızası durumunda, mümkün olduğunca onarım önerilir. Uzman, işinin ehli kişilerden yardım almak bu noktada oldukça önemlidir. Öztürk turbo, bu alanda kendini kanıtlamıştır. Tecrübeli ustaların onarım ve bakım yapması ile turbonun kullanım süresi daha fazla uzatmaktadır. Giresun Turbo Tamiri için Öztürk Turbo, turbo arıza maliyeti miktarını düşürmenize fayda sağlar.

Turbo bakım ve onarım işlemleri, iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Kullanım sırasında egzoz gazından dolayı oluşan kurumların ve katılaşmış olan karbonların temizlenmesi, aşırı hız durumunda aşınan tribün kanatlarının değiştirilmesi ve turbo pallerinin kontrolü, gerektiği durumlarda değiştirilmesiyle turbonun uzun ömürlü olması sağlanır.

Bunun yanında, sıfırdan parça takımına yönelik olan işlemlerdir. İşinin ehli olan ustaların bakım ve onarımı yapması ile turbo yenilenmiş, revize edilmiş bir şekilde sorunsuz olarak çalışır.

Revizyon işlemlerinde, turbo en küçük parçasına kadar sökülür. Kontrol yapılırken sorun çıkaran ya da sorun çıkarabilecek olan bütün parçalar değiştirilir. İnce bir işçilikle yeniden birleştirilen parçalar, turbonun daha uzun ömürlü çalışmasını sağlar.

Turbo Arızasının Belirtileri Nelerdir?

  • Turbodan normal olmayan sesler gelir.
  • Turbo basıncında düşüş meydana gelir.
  • Egzozdan, gereğinden fazla gri-mavi-beyaz dumanlar çıkar.
  • Uzun yollardan dolayı turbo arızası meydana gelebilir.
  • Soğuk havalarda cızırtılı sesler gelebilir.

Turbo sistemi, atmosferik sisteme kıyasla daha belirli periyotlarda kontrol ve bakım, onarıma ihtiyaç duymaktadır.

Turbo Arızası Neden Olur?

Turbo, hassas bir sistem olduğundan dolayı bakımının iyi yapılması gerekir. Turbo, silindirlerin çalışması sonucunda yanma sonrası ortaya çıkan egzoz gazlarının basıncı ile çalışır.

Bu sistem, hava emişi sağlayan pervane yardımıyla çalışır. Bundan dolayı da turbo, pervane takımıdır ve çeşitli parçalardan oluşan bir sistemdir.

Turbo sistemi, normal motora göre ortalama olarak 3,5 – 4 kat daha yüksek devirde dönmektedir. Bu duruma bağlı olarak da yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için genellikle arıza verir. Turbo arızalarının birçoğu aşırı ısınmadan kaynaklanır. Bunun yanında soğutma sistemi adı verilen İntercooler arızası da turbo arızaları arasında yer alır. Motorun uzun süre yüksek devirde çalışması halinde, motor kaputu açıldığı anda turbo kırmızı bir renk alabilir. Bu da arıza durumunu göstermektedir.

.